Trocha historie

 

Chrudimský pivovar v roce 1990 ještě s funkční sladovnou (sladovalo se pro pardubický pivovar). Dnes už pivovar prakticky nestojí.

 

Stará varna havlíčkobrodského pivovaru zachycená kolem roku 1990. V té době se varna využívala asi tak na 120%, proto byl v místě dvířek v klobouku kotle navařen asi 10 cm vysoký ocelový plát, aby mladina při chmelovaru nevystřikovala a nepřetíkala ven z kotle...

Pamětní deska na staré varně havlíčkobrodského pivovaru.

 

Nádvoří poličského pivovaru kolem roku 1990.

 

 Varna pivovaru v Poličce na počátku devadesátých let minulého století je takto v provozu i nyní. Zajímavá je její historie: do Poličky varní nádoby přicestovaly z komunisty zrušeného pivovaru v České Třebové, kde několik let čekala v kopřivách na instalaci ve zdejším pivovaru. Sem se dostala z nedalekého pivovaru v Litomyšli, který byl zrušen na začátku padesátých let 20 století. Varna ale cestovala ještě před tím. Za první republiky ji zakoupil pro svůj pivovar v Litomyšli tamní sládek Beneš údajně až ze zaniklého pivovaru Vlkýš u Plzně!

 

Stará ocelová varna hlineckého pivovaru v roce 1990 - pohled na vystírací a zcezovací káď spolu se zcezovacím korýtkem.

 

Rmutovací a mladinový kotel na staré hlinecké varně.

 

Nádvoří pivovaru v Dobrušce v roce 1990. V té době pivovar sloužil jako spilka, sklep a sudárna pro náchodský pivovar. Na obrázku je mimo hliníkových sudů zachycena cisterna, která přivážela z Náchoda mladinu, jež se zakvašovala na zdejší spilce a v dobrušských sklepích čekala až do okamžiku, kdy jako hotové pivo byla zfiltrována a stočena do hliníkových sudů.

 

Dobrušská varna v roce 1990 ještě suchá. Zanedlouho se na pár let probudila k životu, aby vařila ještě pod státním podnikem Pivovary Hradec Králové výborného Rampušáka. Dnes se zde po rekonstrukci pod taktovkou pana sládka Vedry vaří Rampušák, opět skvělý.

 

Primátor na dobrušské spilce...

 

Nostalgický pohled na nádvoří a varnu svitavského pivovaru.

 

Rmutovací kotel na svitavské varně. Dneska se v něm vaří výborný Rychtář, protože byl použit při rekonstrukci hlinecké varny. Tak aspoň něco ze Svitav pivně zůstalo...

 

... a původní svitavská vystírací káď.

 

Na dnešní dobu skoro archaický pohled. Takto vypadala varna v pivovaru v Lanškrouně na počátku devadesátých let min. století. Dřevem obložená zcezovačka, jakoby ve vzduchu pověšené zcezovací korýtko. A jaké to bylo výborné pivo!

 

Litovelská klasika opět ze začátku 90 let. Stejná jako dnes...

 

A tohle je pro změnu stará ocelová varna ve Strakonicích.

 

Něco z nedaleké ciziny: Peschl Braeu v Pasově v dobách, kdy ještě optimisticky vzdoroval konkurenci a vařil dobré pivo.

 

Rakouský soukromý pivovar Baumgartner v Schardingu.

 

Další menší rakouský pivovar, tentokrát z korutanského Klagenfurtu. Braeuerei Schleppe v létě 1990.